Poezi Dashurie

Shko poshtė

Poezi Dashurie

Mesazh  Fr3di prej Mon Sep 10, 2007 8:50 pm

Ti erdhe me hapat e dashurise dhe trokite ne portat e zemres sime. Ajo e verbuar nga shkelqimi yt, i hapi portat e arta intime..! Po ku ta dinte kjo zemer e bekuar, po ku ta dinte ajo se si ishe ti?! Ajo ishte marrezisht e dashuruar dhe ndjenja me e sinqerte quhet DASHURI! Po c`faj te pati e shkreta zemer, qe copa-copa e coptove?! C`faj te pati i mjeri shpirt, qe kaq shume e helmove...?!"


"largesi" nje veshtrim nga larg dy sy pres ti shikoj por kjo largesi qenka e ftohte dhe veten mallkoj me kujtohet larg syve larg zemres jo s'eshte e vertete largesia eshte mall, ankth prove per dashurin e vertete.TE PRES Te pres aty ku humben gjurmet tona,aty ku bota dikur ishte e jona,te pres aty ku premtimet u harruan,aty ku une dhe ti dashuruam.Te pres aty ku zogjte ishin deshmitare,aty ku kam qeshur e ku kam qare.Aty ku dhembjen e kam kaluar me dashuri,te pres,te pres aty ku dielli perendon e lind perseri.


dikur buzeqeshja me ndrinte ne sy,e tani ndjehem si peshku pa uj e mbyllur ne vetmi,dikur beja plane per dashurin e jetes e tani jam si njeriu qe numero ditet e vdekjes,nuk e dua jeten pa ty dashuria e jetes time,qe po tretesh ne dhe te zi e mua me le ne dhimbje,koha kalon e ti cdo dit e me shum ne zemer me mungon,ti je me engjejt o shpirti im,dhe per mua do ngelesh plag pa sherim,se dua jeten pa ty se vetem me smund te enderroj,vetem lutem per ty qe shpirti ne paqe te te pushoj,dhe me prit se se shpejti tek ti do te vij..o vdekje mizore o merem dhe mua o kthema zemren qe ma more.e heshtur si vdekje pushon si hije me ngritet ne zemer me shpon dhe sikur me duar me mbush syte lot dhe nga malli e pasioni smund te pushoj dot te shikoj ne sy e sdi qte flas sme del zeri nga dridhjet se dua te therras zeri me shterret e zemra me buqet me ngrit ne lartesi dhe i preki rete por ajo heshtje shpirtin ma shqetson dua ta shpreh nje fjale qe kurre sperfundon ta shpreh nje dashuri qe me ngrin e me shkrin ngjallem e vdes vetem per dashurine rri e heshtur prape sonte sikur neteve qe shkuan sikur netet e kaluara qe kurre nuk mbaruan dhe ne kete zemer te qete flej epushuar me bej te ndihem engjellushe e dashuruar...dashurova dy sy,por smu dhan kurr ne jet,enderrova nje enderr po su be kurr realitet,kerkova nje rrahje zemre,por srrahu kurr per mua,kerkova te me thoje te dua por.............Pse... Pse vall ende te dua, kur e di se ti me ke harruar? Pse vall te dashuroj, kur dashurija mes nesh mbaroj? Pse vall mendoj per ty? Sepse smundem ti harroj ata sy. Ata sy qe me kan borgj, nje dashuri nje lumturi. Me hidherove me prindrit e mi, ku e le at guxim, ku e le at premtim. Kur i kujtoj fjalet qe me mashtruan, me zemer te lenduar po te them se shum ...........TE DUA............. .
Ngadal Peshperis

Kur mendoj per ty
Dhe ethe shpirtri leshon
Mendoj per gjene me te bukur ne jete
Mendoj per dashurine tone.

Kur mendoj per syte e trishtuar
Dhe buzet qe dridhen pa fjale
Mendoj per floket mbi gjoksin tend
Dhe zemrat qe rrahin pandal.

Kur prane teje qendroj e heshtur
Dhe dridhem kur me prek ngadal
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale.

Dicka qe me ben te ndihem si engjell
Dhe hap krahet drejt teje te fluturoj
Ti me shterngon aq forte prane vetes
Dhe un ngadal peshperis te dashuroj.
Do re vi nje nate
Tek ti
Te shof si fle,si mer fryme
Mes nates dhe heshtjes
te degjohet vec frymarja jote
Valle te te prek,apo te mbaj distance
kam frike se zgjohesh,se mos ke frike
por jam un ajo qe te ndjek
ajo qe endren ta trazon
ajo qe diten ta verbon
jam un perseri jam un
sme ngopen dot syte duke te par kurr
sa djall i bukur je
me terheq,me ngreh pas vete
dhe kur te afrohem me largon
mos valle je i till
apo me provokon?Cdo dite e jetes time tashme kishte marr emrin tend. Mendova se kisha takuar njeriun e endrrave te mija, besoja se tashme gjithshka do kishe tejter kuptim.Ishe ti qe me beje te buzeqeshja cdo dite me shtrengoje fort the me premtove se gjithmon do jemi bashk.E une isha ajo qe te besova ta dhash puthjen time, endrrat e mia te cilat ti sot i ke shkatrruar E pse?
Fillove te mendoje se sjam me per ty Me thoje se kishe degjuar shume per mua dhe ato fjale arrin te na ndanin ..Nuk kan faje te tjeret jo, por ti sepse po te kishe dashurine e madhe ti s'do lejoje askend te na ndaj Cfare ndodhi valle? A s'isha une ajo qe dikur thoje se do e ndash jeten me te?
Ne zemren time tashme ska asgje edhe Emri yt eshte fshire ti se meriton dashurin time i kam fshire edhe lotet e fundit per ty sdo te qaj me per askend ndoshta keshtu qenka shkruar sdo jem kurr e lumtur, me mire pa askend se me nje njeri qe sdi te me dashuroj apo qe me donte vetem per kalimin e kohes... dje te dashuroja sot te urrejjjjjjjj.........


Shume gjera ty dua te ti them

Shume ndjenja e endrra me ty dua ti ndaj

se te kam pritur e jam merzitur nete me radhe

lotet ska pas kush te mi thaj.

Shume gjera dua te them

shume ndjenja me ty dua ti ndaj

mos me qorto me o shpirt

se me sdua te qaj.

E ndjej se te dua

e ndjej se shpirt te kam

te lutem mos me thuaj

se besim te flas tek ty nuk kam

Me kupto te lutem kur merzitem

e xheloze e cmendur behem

mos me ve faj, mire nuk ndihem

se pa sinqeritet terbohem.2) Kur Shpieti thelle mu thye nga nje dashuri

kur zemra fort shpertheu nga nje tradheti

thelle me plagose nje Zot e di

thelle me lendove mekatari je vec ti

Te urreva, te shava, e te mallkova

se zemra me dhimbje smbante dot

se endrrat e kater vjeteve

ran, u shkrin e u kthyhen ne lot.

Lot gezimi e hidherimi vec per ty derdha

e jo me kurre ate se bej

se zemra vec nje here lendohet

e jo me kurre ne nje te re ajo nuk shnderrohet.
avatar
Fr3di

Numri i postimeve : 4
Registration date : 05/09/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Dashurie

Mesazh  Admin prej Sun Mar 02, 2008 4:52 am

Nese kam pak fryme
thithe ti o shpirt!
Nese kam pak gjak
pima ti o zemer!
Nese kam nje lot
fshima ti o engjell
Nese kam nje jete
jetoje ti per mua!
Gjitheshka timen merre
vec me ler te te dua....Naten tek flije te cova nje engjell te te ruante por engjelli mu kthye mbrapsht dhe me tha qe engjijt nuk ruajne engjej naten e mir e vogla ime.

Nje zemer e vetmuar
Po pikon gjak
Prej mungeses tende,
Po digjet flak.
Nje puthje e jotja
Me kishte ndihmuar
Zemren time per
Ta sheruar
Urrej menyren se si ecen
Urrej veshjen tende
Modelin e flokve te tu
Urrej kur nuk me telefonon me
Urrej fuqine tende per te me lexuar mendimet
Urrej kur me ben te qesh dhe akoma me keq kur me ben te qaj
Per me shume urrej faktin qe ste urrej fare aspak, as nje grim.....Dashuris i jan falur shpirta dashuris i jan falur jeta dashuris i jan falur te gjith vall kush e njohu dashurin e vertet?nje gje nuk arita ta kuptoj!kur cka i morem dashuris si shperblim?pervecse caste dhe koh plot vetmi,dikush mund te thot se jam njohur me dashuri por nuk besoj se di te flas reth saj sepse esht vetem nje si simbol dhe ne genjehemi per EGZISTENCEN E SAJ.....
Pse jemi te ndar dhe sjemi te bashkuar,
Pse Zoti na ka vrare, kaq shum jemi larguar.
Pse dy syt e mi po rrjedhin vetem lote,
Nga qe jemi larg dhe ste perkedhel dot.
Zemra ndjen dhembje dhe me sndjen gezim.
Sepse ti mungon ne krahrorin tim…!Djelli humb shkelqimin kur fshihet nen rre.Ashtu edhe zemra ime kur ty nuk te sheh.Do ti lutem cdo ylli qe shkelqen aq shume te te puth e te te shoh kur nuk mundem un!
avatar
Admin
Admin

Numri i postimeve : 6
Registration date : 05/09/2007

Shiko profilin e anėtarit http://simply2.albanianforum.net

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi